Akcja sceniczna rozgrywa się na planie filmowym. Ramę dla spektaklu stanowi opowieść o Panu Soczewce, operatorze filmowym z wiersza Jana Brzechwy, który przymierza się do nakręcenia filmu. Bohaterami są postaci z wierszy popularnych polskich poetów: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza, Ignacego Krasickiego.
Widzowie mają szansę zajrzeć w kulisy filmowego świata i śledzić perypetie z planu filmowego. Scenografię do spektaklu tworzą garderoby aktorów, którzy na oczach widzów przygotowywani są do występów. Przed oczami publiczności odbywają się również zmiany dekoracji do poszczególnych scen i zmiany kostiumów.
Rzeczywistość sceniczna burzy iluzję filmowego świata – oczom widzów ukazany zostaje plan filmowy „in progress” – prowizoryczne studia, tekturowe ściany, zastawki na kółkach i malowane kulisy.
Zwierzęcy bohaterowie mają wspólny cel – stworzenie filmowego dzieła. Wiersze polskich poetów są pretekstem do pokazania szerokiego spektrum emocji, które towarzyszą twórczej pracy. Komiczne sytuacje mają drugie dno: każde zwierzę na swój sposób przeżywa pracę na planie – trema, nieśmiałość, brak wiary we własne siły – to tylko niektóre z emocji przeżywanych w trakcie występów. Udział w filmie staje się dla bohaterów spektaklu wyzwaniem by przeskoczyć własne ograniczenia i wyzwolić w sobie kreatywną moc.
© All Rights Reserved.
Festiwal Kultury Utraconej is proudly powered by WordPress