Festiwal Kultury Utraconej

Ale kino wg J. Brzechwy, J. Tuwima, M. Konopnickiej, H. Sienkiewicza, I. Krasickiego

Akcja sceniczna rozgrywa się na planie filmowym. Ramę dla spektaklu stanowi opowieść o Panu Soczewce, operatorze filmowym z wiersza Jana Brzechwy, który przymierza się do nakręcenia filmu. Bohaterami są postaci z wierszy popularnych polskich poetów: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza, Ignacego Krasickiego.

Widzowie mają szansę zajrzeć w kulisy filmowego świata i śledzić perypetie z planu filmowego. Scenografię do spektaklu tworzą garderoby aktorów, którzy na oczach widzów przygotowywani są do występów. Przed oczami publiczności odbywają się również zmiany dekoracji do poszczególnych scen i zmiany kostiumów.
Rzeczywistość sceniczna burzy iluzję filmowego świata – oczom widzów ukazany zostaje plan filmowy „in progress” – prowizoryczne studia, tekturowe ściany, zastawki na kółkach i malowane kulisy.

Zwierzęcy bohaterowie mają wspólny cel – stworzenie filmowego dzieła. Wiersze polskich poetów są pretekstem do pokazania szerokiego spektrum emocji, które towarzyszą twórczej pracy. Komiczne sytuacje mają drugie dno: każde zwierzę na swój sposób przeżywa pracę na planie – trema, nieśmiałość, brak wiary we własne siły – to tylko niektóre z emocji przeżywanych w trakcie występów. Udział w filmie staje się dla bohaterów spektaklu wyzwaniem by przeskoczyć własne ograniczenia i wyzwolić w sobie kreatywną moc.

Teatr Lalek Guliwer ​

istnieje w Warszawie od ponad 75 lat. Założyła go grupa entuzjastów sztuki lalkowej pod wodzą absolwentki warszawskiej ASP Ireny Sowickiej w październiku 1945 roku. Pierwszą siedzibą zespołu była sala Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Warszawie, przy ul. Marszałkowskiej 8. Tam też, w kwietniu 1946 roku odbyła się pierwsza premiera – Szewczyk Dratewka wg Marii Kownackiej w reżyserii Ireny Sowickiej. W grudniu 1947 roku, po premierze sztuki „Guliwer w krainie liliputów”, założycielka nadała Teatrowi znaną do dziś nazwę Guliwer. W roku 1952 Teatr został upaństwowiony. Przez długie lata, bo do roku 1970, Guliwer nie miał własnej siedziby. Dopiero w 1970, po trzech latach przebudowy, na stałe zadomowił się przy ul. Różanej 16. Irena Sowicka kierowała Guliwerem przez pierwszych 8 lat prezentując warszawskiej publiczności 12 premier. Po niej teatrem kierowali: Aleksandra Gruszczyńska-Grzymska, Zbigniew Kopalko, Szczepan Baczyński i Stanisław Gęsicki, a później Monika Snarska – legenda polskiego teatru lalek. Monika Snarska może poszczycić się wieloma przedstawieniami, których niezwykłość polegała na muzycznym kształtowaniu widowiska. Wystawiano: opery, balety, ballady i eposy. W późniejszych latach teatrem kierował Marcin Jarnuszkiewicz oraz – do sierpnia 2020 roku – Mirosław Korzeb. Za jego dyrekcji kolejnymi kierownikami artystycznymi byli: Joanna Łupinowicz, Włodzimierz Fełenczak, Zbigniew Lisowski, Konrad Dworakowski, Piotr Tomaszuk i Robert Jarosz. Od września 2020 roku funkcję dyrektora Teatru Guliwer pełni Robert Drobniuch.

© All Rights Reserved.