Festiwal Kultury Utraconej

DROM

DROM jest poetycko-filozoficzną opowieścią o wędrówce i historii Romów – grupy etnicznej, która zamieszkuje niemal wszystkie kraje świata, a o której wiemy tak niewiele. Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów jest muzyka romska z różnych krajów świata od żywiołowego swingu po melancholijne brzmienie skrzypiec, od czardasza aż po energetyczne rytmy flamenco.

Wystawienie spektaklu podczas III edycji Festiwalu Kultury Utraconej nie jest przypadkowe. 80 lat temu z 2 na 3 sierpnia został zlikwidowany Obóz rodzinny dla Cyganów znajdujący się w obozie Auschwitz II-Birkenau. W tym roku przypada również 60 rocznica od zakończenia Wielkiej wędrówki taborów w Polsce. Przedstawiony spektakl jest swoistym hołdem dla ludności Sinti i Romów.

Teatr Migro

Grupa powstała w 2019 r. w Krakowie z inicjatywy Moniki Kozłowskiej i Justyny Wójcik. Artyści Migro, od lat są związani zawodowo z Teatrem KTO. Zainspirowani jego działaniami artystycznymi, łączą zdobywane doświadczenia z interesującymi ich tematami. Sceną Teatru Migro są ulice, place, skwery małych miasteczek i dużych miast. Przedstawieniach teatru charakteryzują się brakiem. W ich miejscu pojawia się; mimika twarzy, gest, taniec. Nazwa Migro odnosi się do wędrownego  charakteru zespołu, podkreśla także tematykę, którą zainteresowani są artyści teatru – migrujących społeczności, przypadkowych spotkań w naszej codziennej drodze.

© All Rights Reserved.